مجله اینترنتی شازیلا

آخرین روز پاستور با وزرای دولت یازدهم/ عکس یادگاری روحانی با مردان کابینه‌ٔ اول

 

دولت یازدهم با برگزاری آخرین نشست‌ رسمی به کار خود پایان داد و اعضای کابینه با حضور در حیاط دولت عکس یادگاری گرفتند.

 

امید کرمانی‌ها: آخرین جلسه رسمی کابینه یازدهم با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری تشکیل و در پایان جلسه از کسانی که در دولت آینده حضور ندارند تقدیر شد، جلسه ای که بیشتر جنبه تشریفاتی داشت و زودتر از زمان معمول به پایان رسید.

چه آنکه پیش از این خبرنگاران نشست های صبح چهارشنبه هیأت دولت را پوشش می دادند و در حاشیه نیز وزرا و معاونان رئیس جمهور پاسخگوی سئوالات اصحاب رسانه بودند اما امروز استثنائا جلسه روزهای عصر یکشنبه دولت صبح برگزار شد و بعد از جلسه نیز اعضای کابینه با لبخندی بر لب به همراه رئیس جمهور روی پله های ساختمان ریاست جمهوری ایستادند، آخوندی و طیب نیا نیز آخرین کسانی بودند که به جمع همکاران خود اضافه شدند تا آخرین عکس یادگاری گرفته شود.

حسن روحانی پس از گرفتن عکس یادگاری سوار خودرو شد و حیاط ساختمان دولت را ترک کرد. برخی وزرا و معاونین نیز به جمع خبرنگاران آمدند و برخی دیگر به داخل ساختمان برگشتند. خبرنگاران صدا و سیما درخواستی برای مصاحبه با اسحاق جهانگیری داشتند اما امکان هماهنگی آن به وجود نیامد.

آن گروه از دولتمردانی که در دولت آینده حضور ندارند بسته های آبی رنگی در دست داشتند که توجه خبرنگاران را جلب کرد، بسته ای که مشخص شد به جلسه تقدیر رئیس جمهور از آنها در جلسه هیات دولت مربوط می شود. برعکس آنچه تصور می شد این گروه از وزرا و معاونان ناراحت باشند که دارند کابینه را ترک می کنند اما لبخند بر لب داشتند و جلوی دوربین ها با همکاران خود گپ و گفت کردند. برای نمونه وقتی درب شیشه ای ساختمان باز شد و حسین دهقان وزیر دفاع وارد حیاط شد در حالی که می خندید و داشت به جمع ظریف و فرهادی اضافه می شد گفت «جان».

بعد از عکس یادگاری، خبرنگاران تلاش داشتند از وزرای پیشنهادی به مجلس و معاونانی که حضورشان در کابینه آینده قطعی است سئوالاتی درباره اولویت ها و برنامه های کاری شان بپرسند اما واعظی، ابتکار و صالحی امیری از اظهارنظر درباره این موضوع پرهیز داشتند، در مقابل کسانی هم مثل علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی و سید محمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات برنامه‌ها و اولویت‌های شان را برای دولت دوازدهم تشریح کردند.

رحمانی فضلی برگزاری انتخابات‌های سالم را از اولویت‌هایش اعلام کرد، علوی اظهار امیدواری کرد بتواند برای کشور آرامش و امنیت فراهم کند و صالحی نیز به پیشرفت‌های ساخت نیروگاه‌های جدید اشاره کرد و گفت: در حال حاضر قرارداد مربوط به بیمارستان هسته‌ای نیز منعقد شده و حدود ۹۵ درصد مسائل مالی آن نیز رشد داشته است. این پروژه در صورت انجام شدن پروژه‌ای عظیم در منظقه غرب آسیا خواهد بود. او موضوعات اکتشاف، استخراج، پیشران‌ها، تحقیق و توسعه و همچنین سانتریفیوژهای نسل جدید و رادیو داروها را از جمله دیگر اولویت‌های کاری خود عنوان کرد.

همچنین خبرنگاران علاقمند بودند بدانند کسانی که در دولت آینده مسئولیت ندارند از عملکرد گذشته و آینده کاری خود چه توصیفی ارائه می دهند. بر همین اساس محمدرضا نعمت زاده و طیب نیا در آخرین روز حضورشان در دولت به جمع خبرنگاران آمدند و ضمن برشمردن اقدامات شان در طول چهارسال گذشته، چالش های دولت آینده را در حوزه هایی که مسئولیت داشتند برشمردند

هیأت دولت روز چهارشنبه جلسه نخواهد داشت تا مجلس نظر خود را درباره ۱۷ وزیر پیشنهادی اعلام کند. البته در حوزه معاونان حجتالاسلام و المسلمین حسن روحانی، طی احکام جداگانه‌ای اسحاق جهانگیری را به عنوان معاون اول، علی اکبر صالحی را به عنوان معاون و رئیس سازمان انرژی اتمی، معصومه ابتکار را به عنوان “معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده”، لعیا جنیدی را به عنوان “معاون حقوقی رییس‌جمهور” و خانم شهیندخت مولاوردی را به عنوان «دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی» منصوب کرد که به نظر می رسد وقتی تا پایان این هفته نام وزرای مورد تأیید مجلس نیز مشخص شوند دولت دوازدهم هفته آینده به طور رسمی نخستین جلسه رسمی‌اش را برگزار کند.

البته علاوه بر بعضی معاونان رئیس جمهور که هنوز حکم انتصاب آنها در دولت آینده صادر نشده است، وزارت علوم سکاندار احتمالی خود را نشناخته است، گرچه پیش بینی می شد فرد جایگزین فرهادی امروز به مجلس معرفی شود اما این اتفاق نیفتاد و باید دید رئیس جمهور چه زمانی درباره معرفی تنها وزیر معرفی نشده به مجلس به جمع بندی نهایی می رسد.

عکس یادگاری آخرین روز کاری دولت یازدهم این را نشان می دهد که پست ها و جایگاه ها ماندنی نیست و آنچه ماندنی است خدمت به مردم، اخلاق، معرفت و فضیلت است و باید دید چهار سال دیگر که دولت دوازدهم آخرین نشست خود را برگزار می کند؛ افکار عمومی چه طور درباره اش به قضاوت می نشیند.

منبع: خبرانلاین