مجله اینترنتی شازیلا – دنیاتو تغییر بده

آیا می‌توان چمن خورد؟

آیا می‌توان چمن خورد؟

انسان‌ها توانایی هضم چمن مانند دیگر پستانداران، ازجمله گاو، گوسفند و بز را ندارند.

هیچ‌چیز در طول تابستان به‌مانند بوی شیرین یک چمن تازه کوتاه شده نیست. بوی عطری که  برای ساعت‌ها ماندگار است.  به نظر شما، همه آن چمن تازه بریده‌شده در بالای یک سالاد یا در خوراک جذاب به نظر نمی‌رسد؟  هر چیز باشد ، چمن یک گیاه سبز است، مثل کاهو، کلم برو کلی و اسفناج. باید برای شما خوب باشد، درست است؟

نه واقعاً. به‌طورکلی، می‌توانید علف و چمن  را بخورید. این طبیعی است و سمی نیست. بااین‌حال، هیچ دلیلی برای خوردن آن وجود ندارد مگر اینکه شما می‌خواهید خود را بیمار کنید.

می‌توانید این پرسش را از اجتماع  کلیسای آفریقای جنوبی بپرسید. در سال ۲۰۱۴، کشیش آن‌ها را به خوردن چمن برای “نزدیک شدن به خدا” وادار می‌کند. یک نفر گفت که گلودردش پس از جویدن چمن درمان شد، اما عکس‌ها نشان می‌دهند که بسیاری دیگر بیمار شدند.

علاوه بر این، درحالی‌که خوردن چمن برای گاو، گوزن و گوسفند و جوندگان دارای ارزش غذایی است هیچ ارزش غذایی برای انسان ندارد. این حیوانات و دیگر نشخوارکنندگان دارای دستگاه‌های مخصوص گوارش هستند، ازجمله یک معده چهارگانه، که به آن‌ها اجازه می‌دهد مواد مغذی را در چمن مصرف کنند و متابولیزه کنند.

ما انسان‌ها چنین معده‌ای نداریم. این بدان معنی است که چمن در شکم ما هضم نمی‌شود. اگر ما مقدار زیادی از آن را بخوریم، احتمال بیشتری دارد که استفراغ کنیم یا اسهال بگیریم. حداقل، ما فقط آن را بدون هضم از بین می‌بریم. به‌علاوه، خوردن چمن برای دندان‌های انسان مناسب نیست. چمن حاوی مقدار زیادی سیلیس، ماده اصلی در بسیاری از سنگ‌های شامل کوارتز و ماسه‌سنگ است.

گاو و گوسفند یکی از شاخص‌ترین گیاه‌خواران نشخوارکننده هستند. گاو پستانداری گیاه‌خوار است که غذای خود را به‌سرعت خورده و به‌صورت نیمه جویده می‌بلعد.تفاوت اصلی فرآیند گوارش در گاو توانایی نشخوار کردن این جاندار است که از معده چهارقسمتی منشأ می‌گیرد.

معده گاو از ۴ کیسه تشکیل‌شده است. دو کیسه در بالا و دو کیسه در پایین.دو بخش بالایی معده سیرابی و نگاری و دو بخش پایینی آن هزارلا و شیردان نامیده می‌شوند.غذای نیمه جویده شده مری را طی کرده و به سیرابی وارد می‌شود. درون سیرابی میکروب‌هایی زندگی می‌کنند که قادر به ترشح آنزیم سلولوز هستند. این آنزیم نقش اساسی در هضم سلولز موجود در گیاه خورده شده دارد. ازاین‌رو به کمک آنزیم سلولاز میکروب‌ها، انقباضات سیرابی و حرارت بدن گاو، گوارش مکانیکی و شیمیایی غذا شروع می‌شود.پس از طی کردن این مرحله، غذا وارد نگاری می‌شود. هرچند که در این بخش هم قدری گوارش شیمیایی روی ماده غذایی رخ می‌دهد اما وظیفه اصلی نگاری نگهداری غذاست.گاو در زمان و مکان مناسب، غذا را از نگاری و از مسیر مری دوباره به دهان برمی‌گرداند تا به‌طور کامل بجود. به این عمل گاو نشخوار کردن می‌گویند .پس از نشخوار کردن دوباره عمل بلع تکرار می‌شود و مجدداً غذا از راه مری پایین رفته و این بار وارد بخش هزارلا می‌شود. وظیفه هزارلا جذب آب ماده غذایی است.سپس از هزارلا به شیردان می‌رسد. شیردان معده واقعی گاو است و حاوی آنزیم‌های قوی‌تری برای گوارش شیمیایی غذای گاو است. در این مرحله فرآیند گوارش پایان می‌یابد.جذب غذا در روده باریک صورت می‌گیرد و باقی‌مانده آن پس از جذب آب در روده بزرگ به‌صورت مدفوع دفع می‌شود.

خوردن چمن به معنی  از بین رفتن مینای دندان است. گاو، بز و گوسفند این مشکل را ندارند. در میان سایر ویژگی‌های دندانی، این حیوانات چمن را در یک حرکت جانبی به سمت اطراف دهان می‌چسبانند. دندان‌های آسیاب  آن‌ها  گیاه را به لقمه‌های کوچک تقسیم می‌کنند که باعث می‌شود هضم آن آسان باشد. نشخوارکنندگان همچنین دارای دندان‌هایی هستند که همیشه رشد می‌کنند. این به این معنی است که آن‌ها می‌توانند سطح فرسوده را جایگزین کنند.

جالب‌توجه است، دوره‌ای در تاریخ بود که انسان‌ها می‌توانستند علف را هضم کنند که این دوره حدود ۳٫۵ میلیون سال پیش بود. در آن دوره گونه کوچک‌تر و مو دارتر به نام (Australopithecus) ، استرالوپیتهکس بلرغزالی، دارای دندان‌هایی بودند که برای انجام کار مناسب بودند.

اما امروزه دیگر خوردن علف و چمن برای انسان مضر بوده و دارای عوارض و آسیب‌هایی می‌باشد و باید از آن پرهیز کرد.