مجله اینترنتی شازیلا – دنیاتو تغییر بده

اگر ماه وجود نداشت چه می‌شد؟

اگر ماه وجود نداشت چه می‌شد؟

آیا تابه‌حال به عدم وجود ماه فکر کرده بودید و آیا  اگرچند ماه به دور زمین بودند چه اتفاقی می‌افتاد؟ با شازیلا در ادامه همراه باشید تا این درک صحیح از محیط و تأثیر کره ماه بر زمین را بیشتر بدانیم.

تفکر به این مسئله که ماه به‌عنوان یک همسایه خوشایند که در نزدیکی ما ثابت مانده است آسان است. ما ماه را به‌اندازه کافی دوست داریم، اما اگر او نقل‌مکان کرد، نگرانی اصلی ما این نیست که ماه ما را ترک کرده باشد بلکه ترس این  است که چه چیزی جای او را می‌گیرد.

بیایید در نظر داشته باشیم که ماه به‌طور جزئی از پایه و اساس سیاره ما ساخته‌شده است. این اتفاق زمانی افتاد که زمین یک نوزاد از گدازه و مواد مذاب بود که تنها ۳۰ میلیون سال داشت. ضربه‌ای غول‌پیکر به زمین وارد شد، و باعث شد تکه‌ای از زمین و پوسته‌اش به فضا پرتاب شود. این ضربه پوسته گرم زمین را فرم داده و ماه تشکیل‌شده است. یک میلیارد سال پیش، فعالیت زمین‌شناختی ماه متوقف شد اما این توقف فعالیت چیزی نیست که بگوییم ماه دیگر چیزی برای ارائه به ما ندارد، اگر ماه از محل فعلی خود برود یا در از ابتدا در این مدار قرار نمی‌گرفت احتمالات زیادی برای بحث این مسئله وجود دارد.

شاید واضح‌ترین رخداد غیبت ماه ، تغییرات جزر و مدی باشد. اگر ماه بر اقیانوس ما تأثیر نگذارد، جزر و مدی که در حال حاضر است، حدود یک‌سوم است. خورشید می‌تواند تغییرات جزر و مد را به عهده بگیرد، اما خورشید همانند ماه نیروی جاذبه و کشش را ندارد. ماه نیز بر ارتفاع اقیانوس تأثیر می‌گذارد؛ کشش گرانشی ماه موجب برانگیختن آب در اطراف وسط زمین می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، قطب‌ها دارای آب کمتر از استوا هستند. اگر ماه وجود نداشت آب پراکنده می‌شد و به آب‌های قطب‌های کم‌عمق سرازیر می‌شد.

ماه همچنین به کاهش سرعت چرخش زمین کمک می‌کند. در حقیقت، ماه هرروز قدری از سرعت چرخش ما می‌کاهد. (اگر شما می‌توانستید “میکروثانیه در سال” را به افزایش روزانه تقسیم کنید.) اگر ما هیچ قمری یا ماهی برای کاهش سرعت چرخش زمین خود نداشتیم، روزهای ما شش‌ساعته بودند. ممکن است روز شش‌ساعته به نظر جذاب بیاید، که البته باید توجه داشته باشید که این امر منجر به انواع پیامدها برای شما خواهد شد. در سرعت باد و طوفان‌ها افزایش وجود خواهد داشت، اما احتمالاً این امر نیز بر زندگی ما تأثیر گذاشته است. چه کسی می‌داند که با تنها چند ساعت کوتاه روشنایی در روز و تاریکی، چه بلایی بر سر گیاهان و حیوانات می‌آمد و حیات چگونه ادامه پیدا می‌کرد و چه گونه‌هایی از حیات‌وحش از بین می‌رفتند.

و در آخر موضوع محور ما وجود دارد. ماه ما را تثبیت می‌کند تا این شیب ۲۳ درجه‌ای را که برای فصول و محیط‌های فعلی ضروری است ایجاد و حفظ کند. بدون ماه، ممکن است چرخش از بالا به پایین شود. با تقریباً صفر درجه شیب ما به‌سختی می‌توانیم چند دقیقه خورشید را ببینیم و همانند سیاره اورانوس، با شیب ۹۷ درجه ممکن است خود را در ۴۲ سال پایدار با خورشید، پس از ۴۲ سال تاریکی پیدا کنید. و این امر تهدیدکننده حیات است و ما را به این باور می‌رساند که کوچک‌ترین تغییرات می‌تواند زندگی بشریت را تهدید کند.

لطفاً وبگاه شازیلا را با اشتراک‌گذاری به دوستان خود معرفی کنید.