مجله اینترنتی شازیلا

با ۱۵ کشور امن و مناسب جهان برای زندگی زنان آشنا شوید

 

به دنبال گزارش چند روز پیش شبکه خبری سی ان ان، در حال حاضر در هر دو ثانیه یک دختر زیر ۱۸ سال ازدواج می کند. هر یک زن از سه زن نیز دست‌کم یک بار در طول زندگی خود به لحاظ فیزیکی یا جنسی مورد اذیت و آزار شریک زندگیشان قرار گرفته اند.

اکنون در سال ۲۰۱۷ میلادی، میانگین حقوق دریافتی زنان برابر با عایدی مردان در ده سال گذشته اعلام شده است.

همچنین بد نیست اشاره کنیم، در سال ۱۹۰۹ میلادی، به دنبال شرایط کاری بسیار بدی که برای زنان وجود داشت، اعتراض های گسترده ای در سطح جهانی برپا شده و در نتیجه ی آن، برای نخستین بار روز جهانی زن مورد پاس‌داشت قرار گرفت.

پس از این رویداد، مشکلات زنان به گوش جهانیان می رسید و فعالان حمایت از حقوق زنان سعی در بهبود هر چه بیشتر شرایط داشتند.

با این مقدمه، می خواهیم به این موضوع بپردازیم که اگر یک زن تنها هستید و قصد دارید در کشوری غیر از ایران زندگی کنید، شاید برایتان جالب باشد بدانید که کدام یک از کشورهای دنیا از امنیت بیشتری برای زنان برخوردار و برای زنان و مردان حقوق برابری قائل هستند.

کشورهایی همانند اتریش، نیوزیلند و سوئد از جمله سرزمین هایی به شمار می روند که با توجه به شرایط بسیار خوبی که دارند، یک زن می تواند با خیال آسوده به تنهایی در آنجا زندگی کند.

برای آگاهی از دیگر کشورهای مناسب برای زندگی زنان در ادامه این مطلب با روزیاتو همراه باشید.

۱- سوئد

این کشور اسکاندیناوی یکی از مدافعان سرسخت حقوق زنان است. از جمله می توان به مرخصی زایمان (با حقوق) سه ماهه به هر دو جنس زن و مرد اشاره کرد. همچنین، زنان برای مراقبت های دوران بچه‌داری، کمک مالی دریافت می کنند، نیمی از مدیران سیاسی کشور را زنان تشکیل داده اند.

۲- دانمارک

در مقایسه با دیگر کشورهای جهان، دانمارک کمترین تفاوت را بین زنان و مردان در حوزه های تحصیلی، اقتصادی، سلامت و سیاست دارد. سیستم مهدکودک های این کشور بر اساس درآمد اشخاص مبتنی است. همچنین یکی از انعطاف پذیرترین قوانین برای ترک کار به خاطر زایمان را داراست.

۳- نروژ

در کشور نروژ زنان باردار می توانند ۳۵ هفته مرخصی زایمان با حقوق کامل داشته باشند، یا ۴۵ هفته مرخصی با ۸۰ درصد حقوق را انتخاب کنند. نروژ به عنوان یکی از برترین کشورها در زمینه تساوی حقوق زن و مرد محسوب می شود.

۴- هلند

مادرانی که به تازگی وضع حمل کرده اند در این کشور مورد حمایت دولت قرار دارند، به این صورت که بیمه حقوق پرستار کودک را به طور کامل پرداخت می نماید. همچنین در هلند، شاهد کمترین فاصله حقوقی بین زنان و مردان هستیم.

۵ – کانادا

کانادا در سیاست های خارجی و داخلی خود، دفاع از حقوق زنان را در اولویت کارهای خود قرار داده است. البته لازم است اشاره کنیم که زنان در این کشور با هم برابر نیستند. به طور مثال، زنان بومی بیشتر از دیگر شهروندان کانادایی جنایات بیشتری مرتکب می شوند.

۶- فنلاند

یکی از نخستین کشورهایی که به زنان حق رای و اجازه حضور در انتخابات را داد، فنلاند بود. این کشور اروپایی همچنین بنیاد «جایزه جهانی تساوی حقوق زن و مرد» را راه اندازی نمود.

۷- سوئیس

سوئیس که به عنوان بهترین کشور برای زندگی در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد، یکی از بهترین پیشگامان  رعایت حقوق زنان در طول تاریخ به شمار می رود. زنان در سال ۱۹۷۱ میلادی اجازه رای دادن در حد دولتی را داشتند.

۸- استرالیا

زندگی برای هر دو جنس زن و مرد در این کشور آسان و برابر است. آن ها حضور مساوی در رویدادهای ورزشی دارند و از حقوق تقریبا برابری هم برخوردار هستند.

۹- اتریش

این کشور برخوردار از حکومت دموکراسی برای هر دو جنس زن و مرد استانداردهای برابری را قائل است و به لحاظ حقوق شهروندی، راه اندازی کسب و کار و ارث و میراث، هر دو در یک وضعیت مشابه قرار خواهند داشت.

۱۰- نیوزیلند

نیوزیلند یکی از امن ترین و آرام ترین کشورهای دنیاست. از سال ۱۹۸۰ میلادی، این کشور از هر نوع انرژی هسته ای عاری است.

۱۱- آلمان

آنگلا مرکل ثابت کرده که زنان نیز می توانند همانند مردان در راس قدرت حضور داشته باشند.

۱۲- انگلستان 

نخست وزیر انگلستان نیز یک زن است؛ ترسا می. این نکته ثابت می کند که زنان در این کشور از حقوق زیادی برخوردار هستند.

۱۳- لوکزامبورگ

یکی از نخستین کشورهایی است که در گذشته به زنان حق رای داد و در سال ۱۹۱۹ میلادی از حقوق برابر زنان و مردان حمایت نمود.

۱۴- فرانسه

فرانسه همه تلاش خود را انجام داده تا فرهنگ عدم برابری حقوق زنان و مردان را تا حد زیادی از بین ببرد و نتیجه این کارها این شده که اکنون در جایگاه چهاردهم از فهرست بهترین کشورها برای زندگی زنان قرار دارد.

۱۵- ایرلند

قوانین این کشور تا حد زیادی تغییر کرده و در حال حاضر به عنوان  یکی از بهترین کشورها برای زندگی زنان به شمار می رود.

منبع: روزیاتو , elledecor