مجله اینترنتی شازیلا

بررسی و مقایسه رنو ساندرو اتوماتیک در برابر پژو ۲۰۷i اتوماتیک

 

به گزارش پایگاه خبری عصر خودرو هر دو خودرو در نسخه‌های اتوماتیک و دنده‌ای عرضه می‌شود و می‌توان نسخه اتوماتیک را بهترین گزینه برای شهرهای پرجمعیت دانست. در این مطلب قصد داریم نگاهی اجمالی به رقابت میان این دو ‌هاچ‌بک پرهیاهو و پرطرفدار بیندازیم.

پژو ۲۰۷i اتوماتیک
پژو ۲۰۷ که برگرفته از پژو ۲۰۶ پلاس است، از سال ۱۳۸۹ ‌تا سال ۱۳۹۰ توسط ایران‌خودرو عرضه شد و از سال ۱۳۹۶ نیز نسخه فیس‌لیفت آن ‌توسط ایران‌خودرو به بازار عرضه می‌شود. نسخه فیس‌لیفت این خودرو به واسطه تغییرات مختلفی که در ظاهرش ایجاد شده است و با توجه به آپشن‌های فراوان مورد توجه بسیاری از خریداران قرار گرفته ‌و به خصوص می‌توان گفت تقاضا برای این خودرو در نسخه اتوماتیک بسیار بالاست و مورد استقبال خریداران قرار گرفته است. تکمیل ظرفیت فروش نسخه اتوماتیک با قیمت ۴۷٫۳۲۰ میلیون تومان در مرحله دوم نیز گواه همین مسئله است. در بخش فنی این خودرو همانند ۲۰۶های در حال عرضه از پیشرانه TU5 105 اسب بخاری بهره می‌برد و می‌توان این خودرو را ایده‌آل برای شهرهای پرجمعیت اما برای خانواده‌های کم‌جمعیت دانست چرا که این خودرو از لحاظ مصرف سوخت (۷٫۲ لیتر در ۱۰۰کیلومتر) و شتابگیری گزینه مناسب و ایده‌آلی با توجه قیمتش است اما از لحاظ فضای بار(۳۲۰ لیتر در ساندرو و ۲۴۵ لیتر در ۲۰۷) و فضای سرنشینان به خصوص در ردیف عقب نسبت به رقیب خود از فضای کمتری برخوردار است.
مهم‌ترین مزیت پژو ۲۰۷ را می‌توان در برخوردار‌بودن از آپشن‌های جدید به خصوص مانیتور لمسی، چراغ‌های روشنایی روز(DAYLIGHT) و کروزکنترل  دانست که از طرفداران زیادی برخوردار است‌.

ساندرو اتوماتیک
ساندرو، خودرویی است که پس از فروش موفق تندر۹۰، در بازار ایران حضور پیدا کرده ‌و با توجه به تشنه‌بودن بازار برای خودرویی ‌هاچ‌بک و با‌کیفیت در حدود قیمت ۵۰ میلیون تومان تصور استقبال بی‌نظیر از این خودرو نیز دور از انتظار نبود. هر چند که ساندرو از چهره‌ای ساده‌تر و بی‌آلایش‌تر نسبت به رقیب خود برخوردار است اما با توجه به تجربه خوب خریداران تندر۹۰ و کم‌خرج‌بودن و بی‌دردسر بودن آن و  همچنین با توجه به مشترک بودن مشخصات فنی ساندرو و تندر۹۰ بسیاری از علاقه‌مندان به خودروهای ‌هاچ‌بک به سمت خرید این خودرو رفتند. هرچند گیربکس AL4 با سری DP گیربکس های اتوماتیک رنو نقشه مشابهی دارد اما گیربکس DP2 ساندرو در واقع به عنوان نسخه اصلاح شده و جدیدتر گیربکس AL4 پژو ۲۰۷i اتوماتیک شناخته می شود که به گفته مالکان، به همین دلیل از عملکرد بهتری برخوردار است اما در برخی موارد تقه‌زدن جعبه‌دنده در پژو ۲۰۷ اتوماتیک گزارش شده است که البته در بررسی های میدانی ما این موضوع تایید و ثابت نشد. به طور کلی می‌توان گفت پژو ۲۰۷ اتوماتیک بیشتر مناسب افرادی است که آپشن‌پسند هستند و ساندرو مناسب افرادی است که به کیفیت قطعات و اجزای داخلی اهمیت بیشتری نسبت به آپشن می‌دهند.
ذکر این نکته نیز خالی از اهمیت نیست که ساندرو از شتابگیری بهتری نسبت به پژو ۲۰۷ برخوردار است اما در مقابل مصرف سوخت بیشتری نیز به صورت ترکیبی دارد و همانند ۲۰۷ از پیشرانه ۱٫۶ لیتری ۱۰۵ اسب بخاری بهره می‌برد.

نویسنده: شروین اُشیدری