مجله اینترنتی شازیلا

دلار فروردین ۹۷ تاریخ ساز شد

مجله اینترنتی شازیلا: اتفاقات ارزی فروردین ۹۷ را باهم را بررسی میکنیم:

فاجعه اقتصادی/ دلار چگونه از ۷ تومان به ۵۰۰۰ تومان رسید؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس، گفت: دولت با برنامه های درمانی، پیش فروش سکه و افزایش سود سپرده ۲۰ درصد نمی تواند بازار ارز را مدیریت کند.

هادی قوامی در گفت‌وگو با خانه ملت، در واکنش به مشاور رئیس جمهور مبنی براینکه افزایش نرخ دلار کار خوبی بود،اظهار داشت: زمانی می گفتند قیمت واقعی دلار ۱۰۰۰ تومان است و اکنون دلار به ۵ هزار تومان رسیده است، با چنین استدلالی ممکن است به دلار ۸ تا ۱۲ هزار تومان برسیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از روند افزایشی دلار، گفت: با این مسیر ارزش پول کشورمان در مقابل ارز خارجی تضعیف یافته است که این مسیر راه درستی نیست.

نماینده مردم اسفراین در مجلس دهم شورای اسلامی، با اشاره به مسیر افزایش دلار از ۷ تومان تا ۵ هزار تومان، بیان داشت:  گام بعدی دلار می تواند ۸ هزار تومان و پس از آن ۱۲ هزار تومان باشد که با این اوصاف مسیر رو به قهقرا در پیش داریم و با این حساب باید کار کرد که عرضه ارز افزایش یابد.

وی خطاب به ترکان درباره اینکه افزایش قیمت دلار کار خوبی بود،گفت: مشاور رئیس جمهور به این سوال جواب دهد چرا زمانی که مناطق آزاد مسئولیت داشت، جلوی واردات قاچاق کالا از مناطق آزاد را نگرفت و باعث شد تولید داخلی به گل بشیند.

این نماینده مجلس، ادامه داد: واردات در نهایت باعث افزایش تقاضا و خروج ارز از کشور شده و به دنبال آن نرخ  ارز افزایش می یابد و چنین روندی باعث تخریب تولید داخل می شود.

قوامی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه در سال حمایت از کالای ایرانی به ابزاری برای حمایت نیاز داریم، گفت: دولت باید در دیوار تعرفه ها عملکرد درستی داشته باشد، متاسفانه آخرین مصوبه دولت در پایان سال به گونه ای بود که تعرفه های گروه فولادی به ۱۵ و ۵ درصد کاهش یافته است و با ورود فولاد به کشور در واقع رقابت کارخانه های داخلی به سختی انجام می شود.

وی با بیان اینکه با افزایش واردات، تقاضا و قیمت ارز افزایش می یابد، اظهار داشت: با کاهش تعرفه های گروه فولادی، اگر دولت از کارخانه های داخلی خرید نکند، خروج ارز رخ می دهد و به دنبال آن ارز گران تر خواهد شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با خرید از تولید داخل جلوی خروج ارز گرفته می شود، بیان داشت: دولت با برنامه های درمانی، پیش فروش سکه و افزایش سود سپرده ۲۰ درصد نمی تواند بازار ارز را مدیریت کند که راه علاج تنها حمایت واقعی از تولید داخل است.

قیمت سکه، طلا، دلار و دیگر ارزهای پرمتقاضی امروز ۹۷/۰۱/۱۹

صرافان بازار ارز و طلای تهران امروز یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷ هر دلار آمریکا را ۵۲۹۰ تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید را ۱٫۷۹۹٫۰۰۰ تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار را ۱۶۷٫۱۲۰ تومان داد و ستد کردند.

فروش به صرافی (تومان)خرید از صرافی (تومان)
335ujjkzfrfi7kv9lzd.pngسکه بهار قدیم۱/۷۳۰/۰۰۰۱/۷۴۵/۰۰۰
fgcsmkc15gpwxg4iqlml.pngسکه بهار تصویر امام۱/۷۸۰/۰۰۰۱/۷۹۹/۰۰۰
bum8hjrgybelkzqm86m.pngسکه نیم بهار۸۵۰/۰۰۰۸۶۰/۰۰۰
bum8hjrgybelkzqm86m.pngسکه ربع بهار۵۴۸/۰۰۰۵۵۹/۰۰۰
c57exb90p2or9hqhovwy.pngدلار آمریکا۵،۲۹۰
g9d0b6csuo0tu8umpcz.pngیورو۶،۴۰۰
erzo7uk4wrkq5n2emvlg.pngدرهم امارات۱،۴۳۵
v80dm4qjwsn20k108hrm.pngپوند۷،۴۴۵
vfn4s3auc7xmn8b27x.pngدلار کانادا۴،۲۸۰
oh8t7zgz86814877uja.pngدلار استرالیا۴،۱۱۰
5ucfr94ayb6c4qsp2htr.pngلیر ترکیه۱،۳۳۵
vfpms6wj3qhxchsmp00m.pngفرانک سوئیس۵،۵۴۰
8zev26ahxzjf70qm3wjo.pngکرون نروژ۶۷۳
9xokmui350vaiokcftf.pngکرون سوئد۶۳۰
hkhaoiyb41283do3c1g8.pngکرون دانمارک۸۷۵
زمان بروزرسانی : ۱۳۹۷/۰۱/۱۹ ۱۱:۲۰

جدول لحظه‌ای قیمت دلار و سکه و طلا / شازیلا

‌حذف ارز دولتی به دانشجویان رسید + شرایط جدید

بانک مرکزی بعد از حذف ارز مبادله‌ای از برخی مشمولان، این بار ارز دانشجویان را نیز حذف کرد.

در جریان ایجاد تغییراتی در اختصاص ارز مبادله‌ای و به دنبال آن حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز، از سال گذشته بانک مرکزی با بازنگری در مجموعه مقررات ارزی اقدام به حذف ارز مبادله‌ای از مشمولینی کرد که حدود ۲۰ گروه اصلی را شامل می‌شوند. طبق آخرین تغییرات که از اسفندماه سال گذشته اعمال شده است، دانشجویان نیز از دریافت ارز مبادله‌ای کنار گذاشته شده‌اند که البته دارای شرایط خاصی برای دانشجویان بورسیه و آزاد است.

بر اساس بند (۳) مجموعه مقررات ارزی در بخش خدمات ارزی و سایر مبادلات بین المللی، فروش و انتقال ارز دانشجویان بورسیه با ارائه درخواست وزارت‌های علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با امضای ذی حساب یا مدیر امور مالی و معاونت مربوطه هر یک از وزارتخانه‌ها به نرخ رسمی بلامانع اعلام شده است.

اما فروش و انتقال ارز برای سایر دانشجویان در شرایط دیگری انجام خواهد شد به طوری که فروش و انتقال ارز بابت شهریه دانشجویان آزاد خارج از کشور از مقطع فوق لیسانس به بالا با ارائه درخواست متقاضی در مقابل تایید وزارتخانه مربوطه مبنی بر شاهد تحصیل بودن دانشجو در خارج از کشور و ارائه صورت حساب دانشگاه مربوطه به اندازه مبلغ مندرج در آن و حداکثر در سقف ۱۵ هزار دلار سالانه در وجه موسسه یا دانشگاه مربوطه با اعلام کتبی متقاضی مبنی بر صحت هزینه انتقال یافته به نرخ آزاد و صرفا از طریق بانک‌های عامل منتخب یعنی تجارت و سامان بلامانع است.

در صورت عدم امکان انجام حواله و ضرورت پرداخت نقدی به تشخیص بانک اخذ تعهد کتبی از دانشجو و یا خانواده او مبنی بر ارائه تاییدیه دانشگاه در این خصوص که اصالت و اعتبار آن توسط نمایندگی ایران در محل تحصیل تایید شده باشد، ظرف مهلت حداکثر شش ماه از تاریخ پرداخت وجه الزامی است.

همچنین فروش، انتقال و یا پرداخت ارز بابت هزینه‌های دانشجویان آزاد به میزان حداکثر ماهیانه ۱۰۰۰ دلار برای هر نفر و برای هر عضو خانواده ماهیانه حداکثر ۵۰۰ دلار به نرخ آزاد و صرفا از طریق بانک تجارت و سامان بلامانع اعلام شده است.

در سایر تغییرات از سال گذشته و از شهریورماه بود که بانک مرکزی ارز مبادله‌ای را برای مسافران نیز حذف کرد به طوری که حدود ۲۰۰ دلار برای عتبات عالیات و ۳۰۰ دلار برای سایر مسافرین اختصاص پیدا می‌کرد که این رقم حذف و ارز مسافران آزاد اعلام شد. در ادامه نیز ارز مبادله‌ای اختصاص یافته به ایرلاین‌ها نیز حذف شد که البته با اعتراضاتی از سوی آنها به دلیل بالا رفتن هزینه‌های مربوطه همراه شد.

به هر صورت حذف ارز مبادله‌ای یکی از الزامات حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز و حذف رانت‌های موجود به شمار می‌رود، اما در این بین خود می‌تواند موجب ایجاد افزایش تقاضا در بازار آزاد شود./ ایسنا

دلار ۵۳۰۰ تومانی سیف و کرباسیان را به مجلس کشاند

در پی گرانی دلار و ثبت رکورد ۵۳۰۰ تومان در بازار آزاد، مجلس از وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی دعوت کرده تا برای ارائه توضیحات به بهارستان بروند.

تشدید تلاطم های ارزی در بازار و البته ثبت رکوردهای بالای قیمتی برای ارزهای مهم از جمله دلار در هفته های اخیر موجب شده تا بار دیگر بازار ارز و سایر بازارهای مهم اقتصادی که فعالیت‌شان با ارز مرتبط است، ناآرام شوند.

این ناآرامی ها موجب شد تا مجلس هم وارد عمل شود و از مسئولان سوال کند که چرا در ماه های اخیر بانک مرکزی توان مدیریت بازار را نداشته است؟

برهمین اساس هم بناست فردا دوشنبه، وزیر اقتصاد به همراه رئیس کل بانک مرکزی راهی کمیسیون اقتصادی مجلس شوند و به نمایندگان توضیح دهند که چه اتفاقی در بازار ارز رخ داده که این روزها دلار افسار گسیخته و آرامش بازار را بهم زده است.

گفتنی است، نادر قاضی پور در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۹ فروردین) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی گفت: جلوی گرانی ارز را بگیرید تا مشکلات حاد اجتماعی، سیاسی و امنیتی حاصل نشود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم ریال ها به دلار تبدیل شود، افزود: ادامه این روند باعث ورشکستگی بانک ها خواهد شد.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: باید حساسیت لازمی در این زمینه وجود داشته باشد، البته کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این زمینه مامور شده و در اولین فرصت یعنی دوشنبه هفته جاری نشستی را با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی برگزار خواهد کرد.

وی با بیان اینکه باید کمیسیون اقتصادی گزارشی از نشست مذکور به صحن علنی مجلس ارائه کند، افزود: ما نیز از مسئولان دعوت خواهیم کرد تا در خصوص علت گرانی های ارز و نحوه کنترل آن به نمایندگان توضیح دهند./ تسنیم

دلار ۵۴۵۰ تومان شد/ حضور نیروهای انتظامی در بازار ارز

گزارش ایلنا از بازار ارز در خیابان فردوسی نشان می‌دهد که عرضه ارز دولتی که منوط به داشتن مدارک مسافرت مانند ویزا است همچنان موجب  تشکیل صف‌های متقاضیان شده است.

همچنین حضور نیروهای انتظامی در بازار ارز و  کاهش تعداد دلالان دربازار آزاد موجب ایجاد جو آرام در این بازار شده است.

در بازار آزاد نرخ دلار در محدوده ۵۱۵۰ و ۵۲۵۰ تومان خرید و فروش می‌شود.

همچنین نرخ خرید دلار در صرافی‌ها ۴۹۰۰ تومان و نرخ فروش ۴۹۰۸ تومان است که تنها با ارایه کارت شناسایی امکان معامله وجود دارد.

همچنین یورو در بازار آزاد در محدوده ۶۲۰۰ تا ۶۳۰۰ تومان هم مورد معامله قرار گرفت که در صرافی ها این نرخ بین ۶۰۲۰ و ۶۰۳۱ تومان است.

 

 

ساعت ۱۲:۳۰

دلار در بازار آزاد به۵۴۵۰ تومان رسید این درحالیست که کمتر دلالی حاضر به معامله در بازار است ضمن آنکه صرافی ها نیز از خرید و فروش ممانعت می کنند و حتی برخی از آنها کرکره خود را پایین کشیدند.

آقای رئیس جمهور; دلار ۵۵۰۰ تومان شد ..!

ثبت رکوردهای تازه و البته بالا برای دلار درحالی این روزها ادامه دارد که هنوز واکنشی از سوی مردان اقتصادی دولت به این وضعیت رسانه ای نشده است.

البته زمانی که دلار از ۵۲۰۰ تومان عبور کرد، خبر آمد که اکبر ترکان در گفت‌وگویی از افزایش قیمت دلار حمایت کرده و گفته است: اینکه قیمت دلار بالا رفت کار خوبی بود چاره ای نبود چون آن موقع مصنوعی  قیمت دلار را پایین نگاه داشته بودند, وقتی سطح عمومی قیمت ها بالا می رود دلار هم بالا می رود .نمی شود تقاضای عمومی قیمت ها بالا رود اما دلار بالا نرود چرا که این موجب شکست اقتصاد می شود. دلار ارزان بماند ولی تورم باعث می شود که کالای داخلی گران شود .

اظهار خرسندی مشاور رئیس جمهور درحالی از گرانی دلار در رسانه ها منعکس شد که قبلاً‌ شخص رئیس جمهور اعلام کرده بود که دولت به هیچ وجه دنبال گرانی دلار نیست.

رئیس جمهور زمانی که دلار به مرز ۴۸۰۰ تومان رسید ضمن رد این قیمت برای دلار در بازار آزاد به مردم اطمینان داده بود که خیاتان بابت دلار راحت باشد.

همین جمله رئیس جمهور کافی بود تا بازاری ها از آن در مقاطع مختلف و همزمان با تشدید تلاطم های ارزی استفاده کرده و این سوال را از آقای روحانی بپرسند که الان خیالمان بابت دلار راحت شد؟

هم اکنون در بازار آزاد دلار به مرز ۵۵۰۰ تومان رسیده است؛ هر لحظه از شهر های مختلف کشور خبر می رسد که یک نرخ جدید از دلار در تابلوی صرافی ها ثبت شده است؛ در تازه ترین نرخ در صرافی ها دلار با قیمت ۵۴۵۰ تومان فروخته می شود. البته این نرخ برای معاملات بالاست؛ در معاملات کمتر از ۵۰۰۰ دلار، نرخ ۵۵۵۰ تومان هم ثبت شده است.

بسیاری از صرافی ها مدت هاست که دست از کار کشیده اند و خرید و فروش دلار و یورو را انجام نمی دهند. در عین حال خبرهای رسیده از اتفاقات امروز بازار ارز گواه آن است که بازار مجدداً وضعیت امنیتی پیدا کرده است.

یکی از فعالان بازار در همین ارتباط می گوید: نیروهای امنیتی در بازار زیاد هستند ولی فعلاً تماشگر شده اند. دلال ها نیز از صبح تا الان بیشتر تماشگر بودند و کمتر از ۱۰۰ هزار دلار معامله انجام داده اند.

بازاری ها می گویند الان دلار قیمت مشخصی ندارد؛ همین موضوع موجب شده تا بار دیگر صف خرید ارز شکل بگیرد ولی از آنجایی که صرافی ها و حتی دلا ل ها هم فروش ارز ندارند،‌ همه در شوک هستند.

فعلاً مشخص نیست بانک مرکزی چه سیاستی را برای مدیریت بازار اتخاذ خواهد کرد؛ هنوز صرافی ملی که مسئولیت توزیع ارز به صرافی ها را برعهده دارد نرخی برای فروش ارز عمده به صراف ها و حتی ارز خرد به مسافران اعلام نکرده است.

امروز همچنین خبری آمد مبنی براینکه زین پس ارز دانشجویان هم با قیمت آزاد محاسبه خواهد شد و ارز مبادله ای دیگر به این گروه تعلق نمی گیرد. با توجه به وضعیت فعلی در بازار ارز که ارز نقدی برای فروش کمیاب شده است، مشخص نیست که تکلیف متقاضیان واقعی دلار و یورو چه خواهد شد و این گروه نیازهایشان را از چه طریق تامین خواهند کرد.

قبلاً نوبخت اعلام کرده که بود که خاطر رئیس جمهور از گرانی دلار مکدر شده و به همین دلیل هم از بانک مرکزی خواسته تا سریعتر بازار را مدیریت کند.

مشخص نیست آیا آقای روحانی در جریان اتفاقات امروز بازار ارز هستند یا خیر؟! شاید اگر الان هم از ایشان سوال شود که می دانید قیمت دلار از ۵۴۵۰ تومان عبور کرده بازهم بگویند نه قیمت دلار این رقم نیست و سوال شونده را متهم کند که از آب گل آلود ماهی می گیرد.

ولی بهتر است مشاوران رئیس جمهور به ایشان اطلاع دهند که الان دلار در بازار آزاد ایران از ۵۴۵۰ تومان عبور کرده و ارز نقدی در بازار کمیاب شده است! شاید بانک مرکزی درپی خاطر مکدر رئیس جمهور هم شده فکری برای این آشتفته بازار کند. / تسنیم

تأثیر نوسان شدید ارز بر مزد کارگر

عضو شورای عالی کار با اعلام این خبر که افزایش نرخ ارز و نوسانات اخیر موجب شده تا هزینه‌های بنگاه‌های اقتصادی به مراتب افزایش پیدا کند، گفت: افزایش بیش از ۸٫۳ درصدی دستمزد را امکان پذیر نمی‌دانیم.

علی اصغر آهنی‌ها در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اینکه هنوز دعوتنامه‌ای برای حضور در شورای عالی کار برای تعیین دستمزد سال ۹۷ سایر سطوح کارگری دریافت نکردیم، اظهار داشت: ما همچنان بر روی پیشنهاد قبلی خود اصرار داریم.

وی گفت:‌پیشنهاد ما افزایش ۸٫۳ درصدی دستمزد سایر سطوح کارگری به علاوه روزانه ۳۳۳۳۵ ریال است.

وی با اشاره به اینکه تحت هیچ شرایطی از موضع قبلی خود کوتاه نخواهیم آمد، گفت:‌افزایش نرخ ارز در بازار موجب افزایش هزینه‌های بنگاه‌های اقتصادی شده است، بنابراین افزایش بیش از آن چیزی که اعلام شده برای کارفرمایان مقدور نیست.

به گزارش فارس، نرخ دلار در معاملات امروز بازار تهران بهای ارز افزایش یافت و بر همین اساس هر دلار آمریکا ۵ هزار و ۵۸۰تومان قیمت خورده است.

با این حساب افزایش هزینه‌های تامین ارز را نیز باید کارگران بپردازند و کارفرمایان معتقدند که افزایش هزینه‌های تولید باید با عدم پرداخت واقعی دستمزد کارگر جبران شود.  پیش از این نمایندگان کارگری پیشرفت کرده بودند که برای حفظ شرایط معیشتی فعلی دستمزد کارگران برای سایر سطوح ۱۲ درصد به علاوه روزانه ثابت ۲۴۱۸۸ ریال افزایش یابد.

 

دلار همچنان رکوردشکنی می‌کند

یکشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ – ۱۶:۰۵:۴۸

بازار ارزی که رئیس کل بانک مرکزی از آن به عنوان یکی از پیچیده‌ترین بازارها یاد می‌کند این روزها درگیر لرزش و نوسان‌هایی است که شرایط دلار و مخاطبان آن را بیش از گذشته متزلزل کرده است. بانک مرکزی ظاهرا سکوت را بر اعلام شفاف و صریح درباره چرایی جریان موجود و نوع اقدامات خود برای کنترل بازار و نتایج آن ترحیح داده است.

بازار ارز ایران امروز یکشنبه تا لحظه مخابره این گزارش (ساعت ۱۵) شاهد ورود دلار به کانال ۵۶۰۰ تومان بود و این ارز تا ۵۵۵۰ تومان هم در آخرین قیمت‌گذاری‌ها مبادله شده است. چندی پیش و در روزهای ابتدایی سال که قیمت دلار از ۵۰۰۰ تومان عبور کرد گزارش‌های بازار از سرکشی دلالان و برخی صرافان خبر می‌داد. در این بین صرافی‌ها به عنوان یکی از کانال‌های اصلی فروش دلار، این روزها در مواردی به وضوح در قیمت‌گذاری و خرید و فروش ارز جولان می‌دهند.

قیمت دلار قبل از این‌که بانک مرکزی نرخی را در صرافی بانک‌ها اعلام و عرضه کند به یک‌باره در بازار ارز بالا رفت و خرید و فروش متوقف شد. صرافی‌ها دلیل اصلی را عدم عرضه از سوی بانک مرکزی اعلام کردند، در حالی که این ادعا چندان مورد تایید نیست و حتی در زمانی که عرضه در صرافی بانک‌ها انجام می‌شود، صرافان تمایلی برای دریافت ارز ندارند و در این حالت ارزهای خود را هم به فروش نمی‌رسانند که این موضوع خود عاملی برای ایجاد بازار سیاه ارزی است.

نظارت بر صرافی‌ها و نحوه عملکرد آنها برعهده بانک مرکزی است که این روزها تا حدی به نظر می‌رسد کنترل چندانی بر نحوه خرید و فروش آنها و تحرکاتی که در بازار دارند اعمال نمی‌شود و این جریان به دستگیری برخی از صرافی‌ها محدود شده است.

اما این تمام ماجرای بازار نیست و در سوی دیگر نحوه ورود بانک مرکزی به عرضه از طریق صرافی بانک‌ها و قیمت‌گذاری است که در مدت اخیر با حواشی بسیاری همراه بوده و در مواردی حتی سیاست‌هایی اعمال شد که بازار ارز را چند نرخی کرد و اتفاق‌های عجیبی در آن رقم خورد که برخی کارشناسان آن را سیاست‌های شکست خورده سیاست‌گذار ارزی اعلام کردند.

چندی پیش و در روزهای ابتدایی سال که دلار از ۵۰۰۰ تومان عبور کرد ولی الله سیف-رئیس کل بانک مرکزی- اظهاراتی را در واکنش به این جریان مطرح کرد که اکنون بعد از گذشت حدود دو هفته و چرخش بازار، مروری بر موضع وی نشان از آن دارد که اظهارات و مواضع سیاستگذار ارزی اثر چندان مثبتی بر بازار ارز نداشت و آن را از نوسان‌ نینداخت.

رئیس کل بانک مرکزی بازار ارز را یکی از پیچیده‌ترین بازارها اعلام کرد اما وی اوضاع بازار را با وجود دلار ۵۱۰۰ تومانی مثبت ارزیابی کرد و از مناسب بودن تراز ارزی کشور اطمینان داد و در سوی دیگر بر این موضوع که بازار در بلندمدت دچار کسری و کمبود ارز نخواهد بود تاکید کرد، اما او توضیح نداد که در حال حاضر با نوسانی که پیش روی بازار قرار دارد و قیمت‌ها در تلاطم هستند، بانک مرکزی  چه کنترلی بر عوامل ایجاد کننده این شرایط داشته  و برنامه آن برای کوتاه مدت چیست؟

دلار همچنان رکوردشکنی می‌کند

با این حال رئیس کل بانک مرکزی دلیل اصلی اوضاع نامساعد فعلی را انتظارات اعلام کرد و گفت که حساسیت زیادی به تحولات غیراقتصادی وجود دارد و عملا نوسانات کوتاه‌مدت بازار را این بخش از تقاضا شکل می‌دهد. گرچه تا حدودی انتظار می‌رفت تا براساس اظهارات در ظاهر امیدوارکننده سیف، شرایط بازار تا حدی سامان یافته و آرام شود اما طولی نکشید که دلار روند رو به رشدی را در پیش گرفت و در ۲۰ روز ابتدایی سال جاری حداقل ۶۰۰ تومان گران شد؛ چرا که بازار ارزی در پایان سال گذشته با نرخ حدود ۴۹۰۰ تومان بسته شده بود. به هر صورت رئیس کل بانک مرکزی برنامه مشخصی را برای سامان دادن به بازار اعلام نکرد و ظاهرا اگر اقدامی هم در حال انجام است مشخص نیست چرا کارایی چندانی برای کنترل بازار ندارد؟

برخی کارشناسان این ایراد را وارد می‌کنند که نباید به افزایش قیمت دلار انتقاد کرد، چرا که این ارز در حال حرکت به سمت واقعی شدن است؛ اما سوال اینجاست که آیا نمی‌توان قیمت دلار را با اعمال سیاست‌هایی که کمترین آسیب را به بازار و اقتصاد وارد کند اجرایی کرد؟ به هر حال طی چند ماه گذشته با نوسان و بلاتکلیفی بازار، بسیاری از فعالان اقتصادی در کنار ضرر ناشی از جهش‌های ارزی، در شرایط نامشخصی برای برنامه‌ریزی و سرمایه‌ گذاری قرار دارند و این انتظار را از سیاست‌گذار ارزی خواهند داشت که تا حدی به بازار ثبات بخشیده و وضعیت آن را سامان دهد./ ایسنا

دلار و یورو برای فروش نداریم …!

یکشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ – ۱۹:۵۱:۱۲

بعد از ظهر امروز بازار ارز به حالت نیمه تعطیل درآمده و صرافی‌ها با نصب تابلوهایی با عنوان دلار نداریم؛ فروش هم نداریم خیال خود را راحت کرده‌اند. در بازار دلالان هم دلار به ۵۷۰۰ تومان رسید و یورو تا مرز ۷۰۰۰ تومان پیش رفت.

بازار ارز امروز شرایط خاصی را تجربه کرد، چراکه بسیاری از صرافی‌ها اعلام کردند که ساعت‌هاست دیگر دلار و یورو ندارند و فقط با ارزهای دیگر مانند لیر، منات، روبل و … کار می‌کردند. تعداد کمی از صرافی‌ها در ساعت‌های ابتدایی امروز تا ساعت حدود ۱۴ دلار را حدود ۵۴۰۰ تومان و یورو را به قیمت ۶۵۰۰ تومان به مردم می‌فروختند اما طی ساعات گذشته بازار ارز تقریبا تعطیل شد و صرافان اعلام کردند که “دلار و یورویی برای فروش ندارند”.

این عامل سبب شده دلالان و دستفروشان ارزی در خیابان‌ فردوسی و میدان فردوسی تجمع کنند و دلار و یورو را به هر قیمتی که دلشان می‌خواهد، بفروشند.

بر اساس این گزارش، عصر امروز (حدود ساعت ۱۷) دلار به ۵۷۰۰ تومان رسید و یورو تا ۶۹۳۰ تومان پیش رفت.

صرافی‌ها دلیل نداشتن دلار و یورو را برای فروش این می‌دانند که سهمیه‌شان را کمتر کرده‌اند و تقاضای مردم نیز به حدی بوده که دیگر ارزی برای فروش ندارند اما بعضی از مردم می‌گویند که صرافی‌ها به دلیل افزایش قیمت دلار و یورو ارزهای خود را نمی‌فروشند تا بتوانند بیشتر سود کرده و آن را در بازار آزاد تزریق کنند.

ماموران نیروی انتظامی نیز با حضور در کنار صرافی‌ها اوضاع را تحت کنترل دارند و مراقب همه چیز هستند اما در این میان برخی از صرافی‌ها دلار دولتی دارند و با صف‌های طولانی مواجه شده‌اند اما ماموران و صاحبان این واحدهای صنفی اجازه تصویربرداری و تهیه گزارش به خبرنگاران و عکاسان را نمی‌دهند.

به گفته متقاضیان، یکی – دو صرافی‌ها فقط با پاسپورت و ویزا به مردم آن هم در حد محدود ارز می‌فروشند.

از کنار صرافی‌ها که عبور می‌کنی، دستفروشان و دلالان ارزی که بعضا مردم نیز به آنها پیوسته‌اند، حضور دارند و ظاهرا قیمت خرید و فروش دلار و یورو را در گوش مردم زمزمه می‌کنند تا شاید مشتری پیدا کنند؛ چراکه به عنوان مثال قیمت دلار در میان آنها از ۵۵۰۰ تا ۵۷۵۰ تومان متفاوت است و از سوی دیگر نیز همین دلالان دلار را از ۵۲۰۰ تا ۵۴۰۰ تومان از مردم می‌خرند. یورو نیز به ۶۹۰۰ تا ۶۹۵۰ تومان رسیده و قیمت خریدش نیز مشخص نیست، چرا که تقریبا کسی یورو خریداری نمی‌کند. البته قیمت عمده موجود در بازار برای فروش دلار ۵۷۰۰ و یورو ۶۹۳۰ تومان است.

اما جالب اینجاست که تنها دلالان در بازار ارز فعال هستند و صرافی‌ها تقریبا به حالت تعطیل درآمدند و کرکره‌هایشان را پایین کشیده‌اند./ ایسنا

تشدید برخورد با مخلان ارزی از عصر دیروز در تهران

دوشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ – ۱۲:۲۰:۲۱

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران گفت: به دنبال نوسانات اخیر بازار ارز، از عصر دیروز اقداماتی در جهت تشدید برخورد با قاچاقچیان ارز در تهران به اجرا گذاشته شد.

علی‌اکبر پوراحمدنژاد در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به تشدید برخورد با قاچاقچیان ارز در بازار تهران از عصر روز گذشته اظهار کرد: به دنبال نوسانات اخیر بازار ارز و فراهم شدن بستر سوءاستفاده از این وضعیت برای سودجویان، قاچاقچیان و مخلان ارز، با توجه به تصمیم روز گذشته، از عصر دیروز اقداماتی در جهت تشدید برخورد با قاچاقچیان ارز در تهران به اجرا گذاشته شد.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران با بیان اینکه در حال حاضر جزئیات این اقدامات قابل انتشار نیست افزود: پس از نوسانات ارزی در نیمه دوم سال گذشته،‌ تعاملاتی با دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی انجام شد که اقداماتی برای شناسایی مخلان ارزی در اماکن خاص این بازار انجام دهند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نیز با محوریت بانک مرکزی، در حال رصد لحظه‌ای این بازار هستیم.

به گفته پوراحمد نژاد پرونده برخی از مخلان ارزی که در سال گذشته شناسایی و دستگیر شده‌اند در دست بررسی است و یک سری از این افراد همچنان در بازداشت به سر می‌برند.