مجله اینترنتی شازیلا – دنیاتو تغییر بده

سپرده‌های بلند مدت بانک‌ها شاهد رشد 48 درصدی

سپرده‌های بلند مدت بانک‌ها شاهد رشد ۴۸ درصدی

مجله اینترنتی شازیلا به نقل از فارس: در یک سال منتهی به آذر ماه امسال حجم کل سپرده‌های غیردیداری بانک‌ها ۲۳٫۴ درصد و سپرده‌های بلند مدت ۴۷٫۷ درصد افزایش داشته است که این ارقام رشد در چند سال اخیر بی‌سابقه است.

برخلاف آنچه که برخی کارشناسان و بعضی رسانه‌های اقتصادی پیش‌بینی می‌کردند، میزان سپرده‌های بانکی و به‌ویژه حجم سپرده‌های مدت‌دار و حتی بلند‌مدت پس از کاهش نرخ سود سپرده بانکی به ۱۵ درصد، افزایش قابل توجهی داشته است. براساس آمار متغیرهای پولی آذر ماه ۹۶، حجم سپرده‌های غیردیداری (پس‌انداز) از آذر ماه ۹۵ تا آذر ماه امسال با ۲۳٫۴ درصد افزایش به ۱۲۷۱ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان رسیده است. این رقم در ۹ ماهه امسال ۱۵٫۹ درصد رشد داشته است.

در این بین سپرده‌های بلند مدت با رشد ۴۷٫۷ درصد در یک سال منتهی به آذر ماه و ۴۸٫۹ درصد در ۹ ماهه امسال به عدد ۷۲۰ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان بالغ شده است.

اما میزان سپرده‌های کوتاه مدت در ۹ ماهه امسال با ۱۲٫۹ درصد افت مواجه شده اما با توجه به رشد حجم سپرده‌های بلند مدت، واضح است که در این مدت سپرده‌های کوتاه مدت به سرفصل سپرده‌های بلند مدت رفته است. به عبارت دیگر جذابیت سپرده‌های بلند مدت بیشتر شده است.

* ماخذ بانک مرکزی
** ارقام به میلیارد تومان

عنوانآذر ماه ۹۶درصد رشد در ۱۲ ماه منتهی به آذر ۹۶درصد رشد در ۹ ماهه ۹۶
سپرده‌های کوتاه مدت۴۶۰،۲۵۰۲٫۷-۱۲٫۹-
سپرده‌های بلند مدت۷۲۰،۴۲۰۴۷٫۷+۴۸٫۹+
متفرقه۲۱،۵۰۱۹٫۹+۱۸٫۵+
حجم کل سپرده‌های مدت‌‌دار۱۲۷۱،۵۷۰۲۳٫۴+۱۵٫۹+