مجله اینترنتی شازیلا – دنیاتو تغییر بده

شهردار تهران: قیمت خانه افزایش یافت , خروج از رکود مسکن

شهردار تهران: قیمت خانه افزایش یافت , خروج از رکود مسکن

به گزارش مجله اینترنتی شازیلا از تسنیم: شهردار تهران با اشاره به پرداخت بخشی از بدهی‌های گذشته به بانک‌ها گفت: در طی ۲ ماه گذشته ساخت و ساز در تهران از حالت رکود درآمده و شاهد رونق در این بخش هستیم.

محمدعلی نجفی در جریان چهل و سومین جلسه شورای شهر تهران و طی بررسی لایحه بودجه ۹۷ شهرداری تهران ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن دهه فجر و ایام پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: خوشبختانه لایحه بودجه ۹۷ شهرداری تهران در زمان مقرر به شورا ارسال و این لایحه در کمیسیون تطبیق بودجه مورد بررسی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: لایحه بودجه ۹۷ شهرداری تهران در چارچوب برنامه ۵ ساله دوم شهرداری تدوین شده و با توجه به فرصت محدودی که بود تلاش شده است این بودجه به صورت انقباضی و بنیادی باشد.

شهردار تهران تصریح کرد: در تدوین لایحه بودجه ۹۷ شهرداری تهران تلاش شد که شهرداری تهران به وعده‌های خود در خصوص شفاف‌سازی بودجه عمل کند و این برای نخستین‌بار بود که پس از تقدیم لایحه بودجه ۹۷ به شورای شهر تهران این لایحه بر روی سایت قرار داده شد تا نظر کارشناسان و نخبگان استفاده و آنها نظرات خودشان را اعلام کردند.

نجفی تصریح کرد: ما برای تدوین لایحه بودجه ۹۷ شهرداری تهران با محدودیت‌هایی روبه‌رو بودیم و هستیم و اگر ۱۰ بار دیگر این لایحه تنظیم گردد با این محدودیت‌ها روبه‌رو خواهیم بود و محدودیت‌ها در خصوص منابع کاملا روشن و شفاف است.

وی با تاکید بر اینکه در این دوره از مدیریت شهری بنا نداریم به سمت فروش شهر و تراکم‌فروشی برویم، گفت: این مسائل در این دوره از مدیریت شهری متوقف شده است.

شهردار تهران افزود: ما محدودیت‌هایی نیز در بخش هزینه‌ها داریم به طوری که بخشی از هزینه‌ها غیرقابل اجتناب است که از جمله می‌توان به پرداخت حقوق پرسنل و همچنین پیمانکاران اشاره کرد که هزینه‌های غیرقابل اجتناب برای شهرداری محسوب می‌شود.

نجفی اضافه کرد: ما همچنان ابهاماتی را در خصوص بودجه ۹۷ دولت داریم که هنوز در این خصوص نمی‌دانیم چه تصمیماتی در مجلس شورای اسلامی و در نهایت تایید شورای نگهبان خواهد گرفته شد به طوری که یکی از مواردی که به آن اعتراض داشته‌ایم سهم شهرداری از محل مالیات بر ارزش افزوده است که متاسفانه در برنامه ششم توسعه به این موضوع به صورت غیرعادلانه اشاره شده است و مشکلات جدی را برای کلانشهرها و بویژه تهران به وجود خواهد آورد.

وی ادامه داد: این بند از برنامه ششم باعث کاهش قابل توجه سهم شهرداری خواهد بود و این در حالی است که در همین سال ۹۶ نیز ۱۶۰۰ میلیارد تومان در این بخش از سهم شهرداری کاهش پیدا کرده است. امیدوارم این موضوع با همکاری دولت و مجلس و کمیسیون تلفیق مجلس مرتفع شود.

نجفی تصریح کرد: اگر مالیات بر ارزش افزوده و کاهش سهم شهرداری‌ها به تصویب برسد مشکلات جدی برای شهر تهران به وجود خواهد آمد و این موضوع تاثیر بسیار زیادی در کاهش درآمدهای پایدار شهری خواهد داشت. در سقف بودجه‌ای که برای سال ۹۵ شهرداری تهران پیش‌بینی شده بود رقم آن ۲۱ هزار میلیارد تومان بود که البته ۵ هزار میلیارد آن وام بوده است.

شهرداری تهران افزود: رقمی که در لایحه بودجه ۹۷ شهرداری تهران در سال جاری پیش‌بینی شده ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که به شدت انقباضی است و تورم را در نظر گرفته‌ایم.

نجفی بیان کرد: مساله درآمدهای شهرداری تهران بستگی به فضای کسب و کار و ساخت و ساز در شهر تهران دارد به طوری که در ۲ ماه گذشته مساله ساخت و ساز از حالت سکون خارج شده و رونق گرفته است و قیمت املاک در شهر تهران نیز در دی‌ماه افزایش یافته است که این نشان از ساخت و ساز در شهر تهران است.

وی تصریح کرد: به زودی نیز قرار است ۳۰۰ هزار وام خرید خانه مسکن اولی از طریق صندوق اولی به تهران اختصاص پیدا کند که این امر نیز شاهد رونق ساخت و ساز در شهر تهران خواهد شد.

شهردار تهران ادامه داد: در لایحه بودجه ۹۷ شهرداری تهران سهم درآمدهای پایدار ۲۸٫۵ درصد در نظر گرفته شده است به طوری که این رقم در کمیسیون تلفیق شورا به ۳۱ درصد افزایش یافته است ضمن اینکه درآمدهای غیرنقد ۳۷ درصد در نظر گرفته شده است.

نجفی با تاکید بر اینکه از لایحه بودجه ۹۷ شهرداری تهران دفاع می‌کنم، گفت: در نظام تخصصی نیز از این لایحه دفاع شده است ضمن اینکه نگرانی در کلیات بودجه وجود نداررد و از اعضا درخواست می‌شود که به کلیات آن رای بدهند و در خصوص جزئیات نیز می‌توانیم نظر یکدیگر را تامین کنیم.

وی افزود: پرداخت دیون پیمانکاران از مواردی است که ما می‌توانیم از بخش هزینه‌ها به آن توجه شود به طوری که برخی از پیمانکاران از سال‌های گذشته طلب خود را دریافت نکرده‌اند و مشکلاتی برای آنها ایجاد شده است.

شهردار تهران  گفت: در طی ۶ ماه گذشته تلاش شده است که پرداخت بدهی‌های بانک‌ها در دستور کار قرار بگیرد که در این زمینه نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است و ما توانستیم با بخشی از بانک‌های عامل تسویه حساب کنیم.