مجله اینترنتی شازیلا – دنیاتو تغییر بده

ممنوعیت سعود برخی کوهنوردان در نپال

ممنوعیت سعود برخی کوهنوردان در نپال

نپال سعود برخی کوه‌نوردان را از اورست ممنوع می‌کند اما آیا این تبعیض‌آمیز است؟

در ارتفاع ۸،۸۴۸ متری، کوه اورست بلندترین قله جهان، غیرقابل مقاومت (و گاهی مرگبار) برای کوهنوردان سراسر جهان است. این محل نیز جایگاه آشفتگی سیاسی و فتنه است که مرز چین و نپال را دربرمی گیرد که قوانین مختلفی را برای ماجراجویان احتمالی وضع کرده‌اند. در اواخر دسامبر ۲۰۱۷، جدیدترین مجموعه قوانین نپال از برخی مناطق ممنوع برای کوهنوردان کور، قطع عضو شده و کوهنوردان انفرادی به اجرا درامد.

وزارت گردشگری نپال می‌گوید؛ مقرراتی را که در پی راه‌حلی کاربردی در مقابله با مرگ‌ومیر ناشی از سعود در دامنه‌های افسانه‌ای شیب‌دار و خیلی وسیع است که بیشتر کوهنوردان برای رسیدن به هدفشان به اکسیژن مکمل نیاز دارند، تدوین کرده است. وضع این قوانین جدید همچنین برای افراد محلی ایجاد شغل می‌کند، تا به‌عنوان راهنما برای کوهنوردان انفرادی کسب درامد کنند.

بعضی‌ها معتقدند که قوانین جدید ممکن است یک‌راه نامطمئن برای محدود کردن جمعیت‌های رو به رشدی است که در طول فصل صعود به دامنه‌های کوه هجوم می‌آورند. زباله‌های انسانی، در بستر و تنگناها و دامنه‌های باریک اورست این پدیده طبیعی را همانند یک سالن سینما پس از اکران فیلم کرده است که زباله‌ها در آن رهاشده‌اند و حس محیط پاک کوهستانی را از طبیعت دوستان گرفته است.

مارک انگلیس (C)، کوهنوردی بود که با دو قطع عضو به کمک هم‌گروه‌های خود در سفر خود به اردوگاه کوه‌پایه ، در کاتماندو، نپال، ۲۱ مه ۲۰۰۶، موفق به سعود شد. (عکس)

اما دیکنسون، که همچنین به‌عنوان یک راهنمای کوهی کار می‌کند، گفت که کوهنوردان نابینا و معلولین یکی از قوی‌ترین ورزشکاران هستند که با آن‌ها کارکرده. نتیجه؟ قوانین جدید موجب ایجاد بی‌عدالتی در میان کوه‌نوردان دیگر شده است. دیکنسون می‌گوید: “کوه‌نوردان نابینا و معلولان در زندگی خود بسیار موفق بوده‌اند.” “با آن‌ها باید مانند هرکس عادی رفتار شود؛ اگر آن‌ها واجد شرایط باشند و برای خود و دیگران ایجاد خطر نکنند، پس باید فرصت به دست آوردن رؤیای خود را داشته باشند.”

با توجه به وضعیت فوق‌العاده و محیطی اورست، بسیاری از افسانه‌ها اورست را احاطه کرده‌اند و یک افسانه پایدار این است که این کوه یکی از چالش‌برانگیزترین‌ها در جهان است، و این به دلیل مسیرهای آهسته و طولانی آن نیست که برای کوهنوردان به‌طور متوسط به‌غایت نسبتاً ساده است. بلکه این ارتفاع زیاد قله و سطح اکسیژن پایین است که موجب نگرانی می‌شود، چه شما دارای معلولیت باشید یا نه.

ازآنجایی‌که کوه اولین بار در سال ۱۹۵۳ توسط سر ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی فتح شد، ۱۷،۶۷۵ نفر در تلاش برای رسیدن به این دستاورد عازم اورست شدند که ۸،۳۰۶ نفر آن‌ها موفق در این ماجراجویی بوده‌اند. تا اواخر سال ۲۰۱۷ حدود ۲۸۸ غیر معلول در این سعودها جان باختند. در همان زمان، ۲۹ کوهنورد معلول برای سعود سفر خود را آغاز کردند و بیش از نیمی از آن‌ها (۱۵نفر) سفر را کامل کردند. دو نفر کشته شدند – یکی در سال ۲۰۰۹ و یک در سال ۲۰۱۴٫ به‌طور خلاصه، به نظر نمی‌رسد که این تعداد نشان‌دهنده این باشد که کوهنوردان معلول سعودهای ناموفقی داشته‌اند و تعداد زیادی در این راه جانشان را ازدست‌داده باشند.

اگر نپال واقعاً می‌خواهد جمعیت سعود کننده را محدود کند، قاعده‌ای که نیاز به تجربه قبلی از صعود به یک کوه را دارد، می‌گوید، کوهی که ۷،۰۰۰ یا ۸،۰۰۰ متر ارتفاع دارد، احتمالاً بخشی از انبوهی از جمعیت را از سعود منصرف خواهد کرد. بااین‌حال هزینه مجوز برای صعود اورست ۱۱،۰۰۰ دلار برای هر نفر است که درآمد قابل‌توجهی برای یک کشور فقیرنشین مانند نپال ایجاد می‌کند.

نپال سابقه  مقررات به‌ظاهر عجیب‌وغریب یا دور زدن این خط و مشی‌ها دارد که فقط برای قانون‌گذاران روشن است. بی‌ثباتی در دولت بدان معناست که این قوانین باهم روبه‌رو می‌شوند و اغلب تأثیر کمی بر فرهنگ صعود می‌گذارند. این شواهد بیانگر این مسئله است که ممنوعیت ۲۰۱۸ واقعاً بر بسیاری از تلاش‌های سعود گران تأثیر می‌گذارد و اینکه کوهنوردان راهی برای سعود قانونی یا غیرقانونی پیدا خواهند کرد.