مجله اینترنتی شازیلا

پرداخت هزینه خرید عینک مشتریان؛ چالش قانونی جدید پورشه

 

در تاریخ صنعت خودروسازی، شکایت مشتریان و تشکیل پرونده های عجیب و غریب علیه شرکت ها کم نبوده و می توان به موارد متعددی از این دست اشاره کرد. در گذشته، بعضا دلایل نه چندان منطقی عامل شکایت برخی افراد از خودروسازان بود؛ دلایلی مثل عدم فروش خودروهای تولید محدود و یا عدم طراحی مکانیسمی برای جلوگیری از استفاده اشتباه از پدال های گاز و ترمز که برای بسیاری مضحک بودند!

در یکی از جدیدترین پرونده های این چنینی، برخی از مالکان خودروهای پورشه دست به کار شده و شکایتی را علیه این کمپانی آلمانی تنظیم کرده اند. دلیل این شکایت بازتاب نور بر روی شیشه جلو عنوان شده که هنگام رانندگی ممکن است خطرآفرین باشد.

مساله تعجب برانگیز در این باره اینکه کمپانی پورشه تصمیم گرفته قبل از رای نهایی دادگاه با جلب رضایت از شاکیان، موضوع را حل و فصل کند. شاید علت این امر دوری از کشمکش و هزینه های بیشتری باشد که احتمالا با رای دادگاه، به این کمپانی تحمیل خواهد شد.

به منظور جلب رضایت از شاکیان این پرونده، پورشه به مالکین قبلی خودروهای تولیدی بین ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ که دارای داشبوردی به رنگ قهوه ای، بژ، خاکستری یا بژ شنی بوده اند، ۵۰ دلار می پردازد؛ برای مالکین فعلی نیز مبلغ ۷۵ دلار در نظر گرفته شده است.

اگر شخصی دارای یکی از مدل های تولیدی بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ با داشبوردی به رنگ موارد یاد شده باشد، می تواند ۱۷۵ دلار از پورشه دریافت کند؛ به وکلای شاکیان نیز ۷۹۰ هزار دلار به اضافه کل هزینه ها پرداخت خواهد شد. سوالی که مطرح می شود اینست که آیا مساله اینقدر جدی است که پورشه چنین روشی را در پیش گرفته است؟

ظاهرا مالکین مدل های مذکور اعلام کرده اند که آنها برای جلوگیری از اذیت شدن چشم به خاطر نور منعکس شده از داشبورد، “مجبور” به خرید عینک های آفتابی شده اند. هزینه ای که کمپانی پورشه تقبل کرده، در واقع هزینه این عینک هاست که به مشتریان بازگردانده می شود.

مالکینی که دارای شرایط یاد شده باشند، می توانند تا ۲۱ سپتامبر نسبت به ادعای خسارت خود اقدام کنند. ناگفته پیداست که این پرونده نیز جزو پرونده های عجیب چند سال اخیر محسوب می شود. البته تلاش پورشه برای جلب رضایت همه مالکین مدل هایی که مشمول این ایراد نه چندان جدی هستند، می تواند پیام های بسیار زیادی داشته باشد.