مجله اینترنتی شازیلا – دنیاتو تغییر بده

چند وقت یک‌بار باید ملحفه تخت خود را بشویید؟

 

چند وقت یک‌بار باید ملحفه تخت خود را بشویید؟

درحالی‌که اکثر مردم ملحفه‌های خود را دیربه‌دیر می‌شویند، کارشناسان می‌گویند شما باید یک‌بار در هفته این کار را انجام دهید.

اگر شما با انبوهی قارچ‌ها، باکتری‌ها، کپک‌ها، خرده غذاها، شوره سر، مایعات و مخاط بدن، سلول‌های مرده پوست، مایت های بسیار ریز گردوغبار و پس‌مانده از فضله قرار گرفتید، احتمالاً دیگر نمی‌خواهید در تخت خود بپرید و در آن غلت بزنید، این دقیقاً همان چیزی است که بسیاری از مردم به‌طور ناخواسته هرزمانی که به تخت جلوس می‌کنند، انجام می‌دهند.

تصویری از مایت های گردوغبار

مایت های غبار خانگی بیشتر به دنبال جاهای گرم با دمای ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراد هستند. آن‌ها به‌ویژه از رطوبت بالا بسیار لذت می‌برند. پارچه‌ها و پرده‌هایی که نمناک باقی‌مانده‌اند یا اینکه با جذب رطوبت هوا و عرق بدن نمدار شده‌اند (مانند حوله‌ها) بهترین مکان برای این موجودات هستند. پس بهترین جاهایی که می‌توانید این موجودات ریز را بیابید پرده‌ها، ملحفه تخت خواب، بالش‌ها و دیگر بخش‌های مبلمان خانه است که حتی شاید فکرش را هم نمی‌کنید.(عکس)

نظرسنجی‌ها بارها نشان داده‌اند که مردم به‌اندازه کافی شستشو ملحفه ندارند (یعنی بیش از نیمی از افراد در نظرسنجی‌ها چند بار در ماه یا فقط یک‌بار در ماه ملحفه خود را شستشو می‌دهند). درحالی‌که این شستشو امر دشواری نیست، افراد را در معرض بسیاری از میکروب‌ها و بیماری‌های دیگر قرار می‌دهد که می‌توانند اثرات بالقوه جدی مانند عفونت‌های زخم، پوست، ذات‌الریه و عفونت‌های دستگاه ادراری را ایجاد کنند.

مایت ها خودشان مشکل اصلی نیستند. همان‌طور که گفتیم، این موجودات گاز نمی‌گیرند. همین‌طور ناقل بیماری‌ها هم نیستند. اما آنچه باعث بروز حساسیت می‌شود، پروتئین‌های موجود در بدن مایت ها و فضولات آن‌ها است. در هر گرم از غبار خانه تقریباً ۱۸۸۷۵ مایت وجود دارد که روی‌هم‌رفته روزانه ۲۰ گلوله فضله ایجاد می‌کنند.

به‌طور خاص، مایت ها گردوغبار می‌تواند موجب تخریب میکروسکوپی شود چراکه آن‌ها از سلول‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند که انسان هرروز ۵۰۰ میلیون سلول پوست به دفع می‌رساند. مگر اینکه ملحفه‌ها به‌اندازه کافی شسته شوند، در غیر این حالت بچه‌های کوچک مایت ها این روند را ادامه می‌دهند تا یک چرخه زندگی پررونق  که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا منفی بر سیستم ایمنی بدن شود، ادامه یابد. این مسئله برای تمام کاهلان که در شستشو سستی می‌کنند وجود دارد، ۸۴ درصد از تخت‌های آمریکایی‌ها میزبان مایت های گردوغبار هستند.

حتماً پس از شنیدن این حرف‌ها وحشت کرده‌اید؟ اگر چنین است، سعی نکنید هراس نداشته باشید. نگه‌داشتن ملحفه‌ها به طرز شایسته‌ای و شستشوی یک‌بار در هفته آن  کار دشواری نیست! اکثر متخصصان معتقدند شستشوی هفتگی برای به حداکثر رساندن پاکیزگی و به حداقل رساندن حساسیت پوستی ضروری است.

“زمانی یک‌بار شستشو در هفته کافی است که ما عرق می‌کنیم و سلول‌های مرده پوستی ریزش می‌کنند و در هنگام خواب این ضایعات وارد ملحفه زیر ما می‌شوند، خانم ملیسا میکر نویسنده فن‌های نظافت خانه جهت ایجاد خانه‌ای بهتر در توضیح این مسئله می‌گوید:  بدن ما برای مقاومت در برابر برخی از باکتری‌ها طراحی‌شده است، اما زندگی در انبوهی باکتری قطعاً خوب نیست و می‌تواند شروع به ایجاد لکه‌ها و کاهش الیاف ملحفه شود. اگر شما مریض بوده‌اید، پس ملحفه‌هایتان باید بیشتر شسته شود.

ماری زیتلر، دانشمند بررسی محصولات مصرفی در شرکت Whirlpool می‌گوید: بسته به نوع زندگی شما وسایل خوابتان را هر هفته یا دو هفته یک‌بار شستشو دهید. ممکن است بخواهید شستشوی مکرر را در نظر بگیرید، اگر تمایل دارید بیشتر در طول فصل سرد / آنفولانزا و آلرژی بیشتر این عمل را تکرار کنید همین‌طور اگر شما صاحب حیوانات خانگی هستید نیز نیازمند رعایت بهداشت بیشتری هستید، این رویه به شما کمک می‌کند میزان آلرژی‌ها و کثافات را کاهش دهید.

ملحفه‌ها ساخته‌شده از طیف گسترده‌ای از مواد و پارچه هستند، بنابراین مطمئن شوید که برچسب توضیحات شستشو را قبل از شستشو و خشک‌کردن آن‌ها به‌دقت بخوانید. ماری زیتلر می‌گوید:با این راهنمایی‌های آسان اطمینان حاصل می‌کنید که شما به حداکثر سطح پاکیزگی دست خواهید یافت. شستشو و خشک‌کردن ملحفه‌ها در یک محفظه جداگانه کمک می‌کند تا از آلودگی  دیگر لباس‌هایتان جلوگیری شود. ملحفه‌ها باید به‌اندازه کافی فضا در ماشین لباس‌شویی داشته باشند تا به‌کلی پاکیزه شوند. بنابراین سعی نکنید در یک‌بار استفاده ماشین لباسشویی برای شستشو ملحفه آن را بیش‌ازحد پرکنید. تنظیم حرارت بالا برای از بین بردن این آلودگی‌ها نیز امری کاربردی و مفید است،البته در نظر داشته باشید که حرارت بسیار بالا نیز ممکن است به بافت پارچه شما آسیب بزند. تنظیمات بیش‌ازحد می‌تواند موجب کاهش و تضعیف الیاف شده و سطح پارچه نازک شود. در آخر در نظر داشته باشید که با شستشو مستمر از این آلودگی‌ها سلامت پوستی خود را تضمین می‌کنید.