مجله اینترنتی شازیلا – دنیاتو تغییر بده

چگونه کتاب بخوانیم؟

برای کتاب‌خوانی چیزی بیش از سواد خواندن و نوشتن نیازمندید، به‌خصوص اگر برای کلاس درستان که در آن باید به تجزیه‌وتحلیل مطالب بپردازید باشد.امروز در مجله اینترنتی شازیلا  این چگونگی مطالعه  در مورد خواندن کتاب و انتخاب آن را به شما راهنمایی  می‌کنیم.

انتخاب کتاب

یک کتاب را انتخاب کنید اگر می‌خواهید برای لذت خودتان بخوانید، احتمالاً می‌خواهید یک داستان علمی و یا کتاب غیرعلمی عمومی انتخاب کنید. به معنای واقعی کلمه میلیون‌ها کتاب وجود دارد، بنابراین پیدا کردن یکی که برای شما مناسب است می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. ابتدا به این فکر کنید که چه دوست دارید، و همچنین در مورد چیزهایی که دوست ندارید. به یاد داشته باشید که تعداد زیادی از انواع مختلف کتاب وجود دارد. سوزان کالینز کتاب‌های دنباله‌داری مانند بازی گرسنگی دارد. کتاب‌های داستانی واقع‌گرایانه مانند تمام و کمال ناتاشا فرندز، کتاب‌های فانتزی مانند سرزمین داستان‌ها توسط کریس کال فر، کتاب‌های داستان تاریخی مانند بال‌های اژدها توسط لورنس و بله خیلی چیزهای دیگر.

دانستن سلیقه شخصی خود واقعاً می‌تواند به شما کمک کند کتابی را پیدا کنید که خواندنش لذت‌بخش  باشد. فقط به این دلیل که شخص دیگری به شما می‌گوید یک کتاب خوب است، به این معنی نیست که شما از آن لذت می‌برید. بعضی از مردم از رمان‌های فانتزی لذت می‌برند درحالی‌که دیگران از آن‌ها نفرت دارند. در مورد اینکه چه نوع تجربه‌ای که می‌خواهید هنگام خواندن داشته باشید، فکر کنید. آیا شما یک داستان ماجراجویی درخشان دارید؟ اکتشاف شهودی ایده‌ها؟ یک سفر احساسی از طریق زندگی باشخصیت‌های قابل‌اعتماد؟ چه مدت از یک کتاب می‌خواهید بخوانید؟ چقدر چالش می‌خواهید؟ آیا دیدگاه‌های خاصی دارید که می‌خواهید کتاب خود را در آغوش بگیرید یا از آن اجتناب کنید؟ پاسخ دادن به این سؤالات زمینه کتاب‌های احتمالی را محدود می‌کند.

محدود کردن سطح انتخاب کتاب‌های غیر تخیلی می‌تواند کمی ساده‌تر باشد . محبوب‌ترین کتاب‌های غیر تخیلی  تاریخ یا سرگذشت افراد معروف است. آیا شخصی مشهور وجود دارد که می‌خواهید ر مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ آیا می‌خواهید بیشتر در مورد یک کشور، مکانی خاص، جنگ، یک رویداد تاریخی بیشتر بدانید؟ آیا می‌خواهید بیشتر در مورد اقیانوس‌ها، یا دایناسورها، یا دزدان دریایی، و یا سحر و جادو را ببینید؟ و خیلی چیزهای دیگری که می‌توانید تصور کنید، همگی  درباره آن کتاب نوشته‌شده است.

فقط به این دلیل که شما یک کتاب تاریخی در مورد موضوعاتی که علاقه‌مند هستید پیدا می‌کنید، لزوماً به معنای این نیست که آن کتاب را دوست بدارید. برخی از کتاب‌ها به‌خوبی نوشته‌شده و جالب هستند، دیگر موارد ضعیف نوشته‌شده و خسته‌کننده هستند. کتابی راجع به موضوعی که می‌خواهید مطالعه کنید، ابتدا دو قسمت اول را بخوانید تا ببینید آیا سبک نویسنده را دوست دارید . اگر کتاب را دشوار یا خسته‌کننده دیدید ، احتمالاً در قسمت‌های بعد  آن نیز  بهتر نخواهد شد.

برو به کتابخانه. کتابخانه محلی شما، محل خوبی برای مرور کتاب است زیرا شما درازای خواندن، حتی نیاز به پرداخت پولی هم نیستید. به کتابدار خود بگویید به چه چیزی علاقه‌مندید و از او بخواهید تا به یک یا دو منطقه از کتابخانه اشاره کند که در آن شما ممکن است کتاب‌های جالب و مرتبط با علایق خود پیدا کنید.

کتاب را از جلد آن قضاوت نکنید. تصاویر عنوان و پوشش ممکن است خسته‌کننده و یا موردپسند شما نباشد، اما در داخل کتاب می‌تواند دنیایی از لذت و سرگرمی باشد که شمارا جذب آن کند. بااین‌حال، همیشه این‌گونه نیست، بنابراین مطمئن شوید که شما عاقلانه انتخاب کنید! همچنین به ضخامت کتاب نگاه کنید. اگر خواندن سریع چیزی است که شما دنبال آن هستید، یک کتاب بزرگ و سنگین مناسب نیست و بالعکس. درنهایت، اگر شما کتاب را برای کسی غیر از خودتان خریداری می‌کنید، اگر در مورد سن و منافع آن‌ها فکر می‌کنید  کتاب‌های بزرگ‌سالان ممکن است انتخاب ایدئال برای کودکان نباشد.

از اطرافیانتان خود پرس‌وجو کنید. دوستان خوب و بستگان نزدیک شما ممکن است بتوانند کتاب‌هایی را بر اساس آنچه آن‌ها از آن لذت برده و فکر می‌کردند شما نیز از آن لذت می‌برید توصیه کنند  . اما مراقب باشید زیرا برخی از مردم خواندن داستان‌های طولانی را دوست دارند  درحالی‌که دیگران این‌گونه نیستند. مثلاً اگر به علم علاقه دارید، کتاب‌های علمی را جستجو کنید.

در اینترنت جستجو کنید. اینترنت پر از دوستداران کتاب است که بیش از همه خوشحال هستند که نظرات خود را در مورد عناوین مختلف به اشتراک بگذارند. جامعه‌ای را پیدا کنید و در مورد کتاب‌ها و جستجوی موضوعات موردعلاقه خود به بحث بپردازید  یا فقط به سایت‌های خرده‌فروشی آنلاین مراجعه کرده و نظرهای کاربران را از کتاب‌هایی که خوب به نظر می‌رسد مرور کنید. درهرصورت اینترنت یک روش عالی برای دریافت یک ایده سریع از محبوب‌ترین و جالب‌ترین عناوین در هر دسته از کتاب است.

به رویدادهای  گروهی  کتاب‌فروشی‌ها و خواندن کتاب‌ها بروید هر دو، روشی سرگرم‌کننده برای یافتن کتاب‌های جدید هستند.

بسیاری از باشگاه‌های کتاب‌خوانی در مسیر ژانر خاصی از کتاب، مانند داستان علمی تخیلی و یا عاشقانه متمرکزشده‌اند، اما برخی از آن‌ها عمومی‌تر هستند.خواندن داستان‌ها به‌طور مرتب در بسیاری از کتاب‌فروشی‌های مستقل اتفاق می‌افتد. گوش کردن به قسمتی از این کتاب‌ها  سبب شناخت بیشتر و تصمیم به اینکه آیا کتابشان به نظر چیزی است که می‌خواهید بخوانید یا خیر. بعضی از کتاب‌ها با توضیح مختصر شروع می‌شود پس از چند صفحه اول خسته نشوید به یاد داشته باشید هر داستان دارای یک درس زندگی است.